Annual Contest Results

SAWG’s annual contests attract a delightful range of entries from all over the world. It offers modest prizes but personal critiques for all entries, and one-on-one correspondence for the finalists with our professional judges.

Unlike many other contests, SAWG never claims rights to any entries, even the winners’.

Note that some of our winners have their own web sites, the links to which are indicated below.

Winners of the 29th Writing Contest

Book-Length Fiction 
First – Inward Cussedness by David Kennedy
Second – The War of Two Brothers by Marisa Maughan
Third – Dancing With Loss by Carrye Franzel
Runner-up – Eve & Melody by Betty Notzon

Short Fiction
First – “Woman by the Lake” by Jeff Ingber
Second – “A Job for Jude” by Amy Megill 
Third – “Mushrooms in the Herb Garden” by Veronica Jorden
Runner-up – “Escondido” by Nancy Martin

Nonfiction
First – “Three Sisters” by Sheri Anderson
Second – “Up the Ochs Glacier” by Bruce Luyendyk
Third – “One Day You’ll Get to Play Again” by Daniel Chappell
Runner-up – “The Final Request” by George Anderson

Poetry
First – “Incident at the Corner Store” by Sheri Anderson
Second – “Broken Syllables” by Becki Stevens
Third – “Shattered” by Amy Megill 
Runner-up – “Embedded” by Ed Douglas

 

Winners of the 28th Writing Contest

Book Length Fiction
First – Little Tales of Larceny by Tami Reed
Second –  Immortal by Jerry Winkler 
Third – The Artefact by Leonard Pelman

Short Fiction
First – The Brothers by David Galewsky 
Second – Uncle Robert by David Kennedy 
Third – The Burmese Buddha by Ken Bennight

Nonfiction
First – Shackleton’s Room by Bruce Luyendyk 
Second – Shopping at Target While Muslim by Margaret Johnson 
Third – Then And Now by Carrye Franzel

Poetry
First – Golconda by Neysa King 
Second – A Smear of Red by James Trask 
Third – A Fixer’s Gift by Sheri Anderson

 

Winners of the 27th Annual Writing Contest

Historical Fiction
First – The Lure of Barbarians by Nishith Singh
Second – Satyagraha by Melissa Desa
Third – House of Chandor by Melissa Desa
Honorable Mention – The Gilded Cage by David Kennedy
Honorable Mention – The Four Sons by David Galewsky
Honorable Mention – Its Passing by Whitney Crawford

SciFi, Fantasy, YA, and Drabble
First – The Cloud by Robert Rivenbark
Second – Of Dying Planets and Discontent by Sheila Rosart
Third – Solitary Boy by Janet Alyn
Honorable Mention – Zeke and the Mystery of the Callagflorian Crystals by Kenneth Bennight
Honorable Mention – The Knobbed Elm by David Osgood

Poetry
First – Unexpecting by Matt Passant
Second –The Death of Marat by Matt Passant
Third – A Sheep in Wolf’s Clothing by Arieious Revonhart
Honorable Mention – Beirut by Joe Larabee
Honorable Mention – Van Gogh’s Whore by Joe Larabee

Romance
First – Drawn to Love by Amie Charney
Second – Carjacker Cop by J.D. Faver
Third – Red Truck by Roy Bartels
Honorable Mention – A Texas Hometown Christmas by J.D. Faver
Honorable Mention – The German POW by Patricia McAlexander

General Fiction (Book)
First – The Magdalenes by Jeanne Skartsiaris
Second –Crossroads by Judith Reveal
Third – Wakedale: A Novel by Richard Jespers
Honorable Mention – Dependencies by Joanne Easley
Honorable Mention – The Legend of Colgan Toomey by Dargan Ware

General Fiction (Short)
First – A Kippah for the Pin Monkey by Helene Dalton
Second – Must Speak Perfect English and Have Good Manners by Richard Jespers
Third – NOLA Noreen and Stucky by Amie Charney
Honorable Mention – The Fish Wouldn’t Die by Dan Timoskevich
Honorable Mention – NOLA Noreen and Alice by Amie Charney

Memoir and Nonfiction
First – Acidente by Sarah Chaves
Second – Square Up by Lisa Dailey
Third – Two Sides by Margaret Johnson
Honorable Mention – Hot & Noisy: a memoir about crossing-cultures and starting over by Heather Diamond
Honorable Mention – I, Julia: A Past Life Odyssey by Sandra Kretzschmar

 

Winners of the 26th Annual Writing Contest

Poetry
1st Place – Mangum Boasted 7 Phones in 1901 by Ryan Clark
2nd Place – The Aspen by Ann Tweedy
3rd Place – Left Handed by Sophia Fangman
Honorable Mention – Side By Side In America The Playground Marjorie Brodie
Honorable Mention – A Treaty by Kim Hershey

Short Story
1st Place – The Great Republic by Joshua Barnett
2nd Place – Two Recipes by Joanne Easley
3rd Place – The Angel Attorney by Jason Baum
Honorable Mention – By Royal Decree by Marjorie Brody
Honorable Mention – All Those Monsters by Roxana Arama

Flash
1st Place – All Gone by Joshua Barnett
2nd Place – Becoming A Superhero by Franque Bains
3rd Place – The No Way Way by Marjorie Brody
Honorable Mention – A Good Woman by Wondra Chang
Honorable Mention – Con Man by Elizabeth Sundstrom

Memoir
1st Place – A Philosophy Journal Takes Off by Frank White
2nd Place – Daddy Jim Teaches Me To Shoot by T J Barnum
3rd Place – Will’s Corner by Janet Alyn
Honorable Mention – The Hair Mare by Monica Berry
Honorable Mention – Mountains, Rainbows And An Occasional Moose by Clyta Coder

Novel
1st Place – Wrought Iron Heart by Caren Siegel
2nd Place – The Beast Of Rose Valley by Joshua Barnett
3rd Place – We live As We Dream Alone by John Graham
Honorable Mention – Seamstress For The Team by Martha Payne
Honorable Mention – VOICES IN C by Michael Rosen